Dla Pracodawców - Zatrudnianie obcokrajowcy w Polsce

Lorem
Ipsum
Consectetur
dipiscing
Dolor sit
Amet
Przejdź do treści
Z początkiem roku zmienią się zasady legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce. Przepisy mają ograniczyć szarą strefę. Ale nie tylko. Biurokracja może utrudnić Ukraińcom dostęp do polskiego rynku pracy. Wszystko za sprawą warunku, zgodnie z którym przedsiębiorca musi udowodnić, że żaden Polak nie chciał zatrudnić się na dane stanowisko.
Polskie przepisy przewidują uproszczoną formę zatrudniania obywateli sześciu państw: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę na okres sześciu miesięcy. Aż 96 proc. z ponad 1,3 mln oświadczeń zarejestrowanych w 2016 r. przypadało na Ukraińców.
Z początkiem roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która wprowadza szereg zmian w zakresie legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce. Rewolucji nie przewiduje, ale wprowadzony zostanie nowy rodzaj zezwolenia na pracę sezonową.
Ukraińcy nie zagrażają Polakom na rynku pracy. Firmy nie mają wątpliwości.
Przytłaczająca większość Polaków jest pozytywnie nastawiona do pracowników z Ukrainy. Jedyną grupą, która widzi w nich zagrożenie, są osoby w wieku 18-22 lat. Wszystko przez oczekiwania dotyczące pensji.
- Cudzoziemcy są przyjmowani do pracy na stanowiskach, których Polacy nie chcą – mówi Katarzyna Lorenc, ekspert BCC ds. rynku pracy. To głównie z tego powodu nie obawiamy się, że zagrożą naszym miejscom pracy i 90 proc. zatrudnionych Polaków ma bardzo pozytywny stosunek do........
Lorem Ipsum
Dolor sit amet, 12
12345 Consectetur
(Adipiscing)
+00 012 345 678
+00 012 345 678 (fax)
example@example.com
Wróć do spisu treści